24 kwietnia

Recenzja: Finansowy ninja - Michał Szafrański


O finansach, oszczędzaniu, zarabianiu, inwestowaniu i przede wszystkim racjonalnym zarządzaniu własnymi pieniędzmi napisano już wiele. Z czym jednak kojarzą Wam się książki o takiej tematyce? Bo mi z nudą i podręcznikami akademickimi. „Finansowy ninja” autorstwa Michała Szafrańskiego typowym podręcznikiem nie jest. Jest za to bardzo zgrabnym poradnikiem zrozumiałym dla każdego, także dla tych, którzy nie mają o finansach żadnego pojęcia. Moim zdaniem „Finansowy ninja” to książka, którą śmiało można włączyć do nowego kanonu lektur szkolnych. To idealna lektura na wejście w dorosłe i odpowiedzialne życie.

Kim jest tytułowy finansowy ninja? To osoba, która potrafi wziąć odpowiedzialność za własne pieniądze dysponując odpowiednimi narzędziami, wypracowanymi nawykami oraz umiejętnościami pozwalającymi na zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego. Michał łopatologicznie przedstawia arsenał finansowego ninja oraz bazując na tych fundamentach pokazuje w jaki sposób długofalowo oszczędzać, zarabiać oraz inwestować swoje środki (plus w jaki sposób można dokonywać optymalizacji w płaceniu podatków!).

Nie wszystko, co przeczytacie w tej książce będzie dla Was nowością, w wielu przypadkach autor nie odkrywa Ameryki, a mimo to uważam, że jest to niezwykle wartościowa lektura. Z książki dowiecie się między innymi jak racjonalnie i sprytnie planować swój comiesięczny budżet, jak nie wpaść w spiralę zadłużenia (tłumacząc m.in. dlaczego karty kredytowe i kredyty konsumpcyjne są złem wcielonym), kiedy i na jakich zasadach opłaca się kupić mieszkanie (oraz jak się do tego odpowiednio przygotować), jak obliczyć swoją osobistą wartość netto, jak zarabiać pieniądze (nie tylko na etacie) oraz ile i w jaki sposób oszczędzać, aby przejść na wcześniejszą emeryturę uniezależniając się od ZUS-u. Na koniec autor wprowadza nas w temat inwestycji przedstawiając przede wszystkim najważniejsze zagrożenia oraz instrumenty finansowe, których lepiej się wystrzegać.

To co podoba mi się przede wszystkim w tej książce, to droga jaką Michał wyznaczył adeptom na finansowych ninja. Całość układa się w logiczne etapy, które powoli, ale systematycznie należy w życiu przechodzić. Autor bloga JakOszczedzacPieniadze.pl wydał książkę o pieniądzach, na której w parę miesięcy zarobił kilka milionów. Jeśli nie znacie tego bloga, to książka jest przede wszystkim dla Was, a jeśli czytujecie go od czasu do czasu tak jak ja, to książka jest dobrą okazją do uporządkowanego i kompleksowania poznania żelaznych zasad finansowego ninja. 

Dużo kwestii poruszanych w książce zostało szczegółowo omówionych na blogu (w książce autor często odsyła na swoją stronę, gdzie można pogłębić dane zagadnienie), jednak dla mnie dopiero książka była odpowiednią motywacją do szczegółowego zapoznania się z tymi treściami. Niemniej jednak cena, w której sprzedawana jest książka (w najtańszej opcji 69,90 + 15 zł przesyłki) sprawia, że gdyby nie to, że po 4 miesiącach oczekiwania w kolejce w bibliotece udało mi się do niej dotrzeć, raczej nie pokusiłabym się na jej zakup (i stwierdzam to nawet po lekturze, uznawszy tę książkę za wartościową). Mając świadomość, że nie mam możliwości przeczytania książki bezpłatnie bardziej skupiłabym się na blogu, którego swoją drogą bardzo polecam! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Uwaga czytam , Blogger