02 stycznia

Book challenge 2018 - czytelnicze podróże w nieznaneTak jak zapowiadałam, mam dla nas wyzwanie czytelnicze na rok 2018. W poprzednim roku odkryłam, że otwarcie się na nowe gatunki, nowe formy i nowych autorów to nie tylko szansa na poznanie świetnych książek, ale także możliwość lepszego poznania swoich czytelniczych preferencji. Przygotowałam dla nas 12 kryteriów, które pomogą nam odbyć fascynującą podróż w nieznane nam czytelnicze zakamarki.

Moim zamiarem nie było zagospodarowanie Wam całego czytelniczego roku, dlatego na wyzwanie składa się tylko 12 kryteriów. Dzięki temu wciąż możemy sięgać po swoich ukochanych autorów i ulubione gatunki, a jednocześnie poszerzać swoje czytelnicze horyzonty.


Uszczegółowienie kryteriów:
 1. Książkowy debiut – debiutancka książka to zawsze zagwozdka. Każdego roku na rynku debiutuje wielu utalentowanych pisarzy. Postarajmy się przeczytać książkę początkującego twórcy.
 2. Polski autor – często spotykam się z głosami, że nasze rodzime książki są gorsze od literatury zagranicznej. Absolutnie się z tym nie zgadzam. Wśród polskich autorów można znaleźć perełki zasługujące na bycie globalnymi bestsellerami. Sięgnijmy po jedną z nich.
 3. Książka z motywem podróży – skoro wyzwanie ma być naszą podróżą w nieznane, sięgnijmy po książkę na ten temat. Może to być powieść z motywem podróży, ale równie dobrze sprawdzi się reportaż, czy zapiski znanego podróżnika.
 4. Self-publishing – książki wydawane samodzielnie przez niezależnych autorów to coraz popularniejsza forma pojawiania się na rynku niszowych książek. Doceńmy pracę włożoną przez pisarza w wydanie i promocję swojego dzieła.
 5. Niepopularny autor – działania marketingowe największych wydawnictw koncentrują się zwykle na kilku nazwiskach. Spróbujmy sięgnąć po książkę autora, który nie jest szumnie promowany na instagramie, a jego książki nie leżą w centralnych punktach księgarni.
 6. Unikany bestseller – są książki, które wypada znać, a których lekturę z jakichś powodów odkładaliśmy od dawna. To kryterium to świetna okazja, żeby nadrobić swoje zaległości.
 7. Klasyka literatury amerykańskiej – takich książek jest niewiele w polskim kanonie lektur szkolnych. Nie wiem jak Wy, ale ja w tym obszarze mam naprawdę potężne braki. Dzięki wyzwaniu sięgnijmy po przynajmniej jedną powieść zaliczaną do najważniejszych powieści amerykańskich XX wieku.
 8. Unikatowe miejsce akcji – w ramach tego kryterium możemy odbyć kolejną fascynującą podróż. Wybierzmy lekturę, której akcja osadzona jest w nieznanym nam miejscu. Większość powieści umiejscowionych jest w Europie lub w USA, co powiecie na przykład na afrykańską przygodę? A może wybierzecie się nawet na Antarktydę? To od Was zależy dokąd dotrzecie. Uwaga, sięgnięcie po fantastykę i podróż do innego świata również jest dopuszczalne, ale postaraj się sięgnąć po ten gatunek tylko jeśli zazwyczaj nie czytasz fantastyki.
 9. Zupełnie nowy gatunek – odkryciem ubiegłego roku były dla mnie biografie i reportaże, których wcześniej prawie w ogóle nie czytałam. Z pewnością i Wy macie takie gatunki, po które nie sięgacie, albo sięgacie bardzo rzadko. Być może kryje się w nich książka, która zmieni Wasze życie? Ja jestem niezwykle ciekawa dokąd w tym roku zaprowadzi mnie to kryterium.
 10. Rekomendacja wartościowej osoby – sięgnijmy po książkę, którą poleca ważna dla nas osoba. Może być to rekomendacja przyjaciela, żony, matki, kochanki, ale być może sięgnięcie po ulubioną książkę inspirującej osoby publicznej. Zaufajmy osobie, która nam imponuje, na której chcecie się wzorować lub osobie, która ma podobny gust czytelniczy.
 11. Nagradzana książka – w branży wydawniczej co roku wręczanych jest wiele różnych nagród literackich. Niektóre są bardzo głośne, inne można uznać jako niszowe. Wersja prostsza zakłada przeczytanie książki, która otrzymała jakąkolwiek nagrodę, wersja trudniejsza (zalecana) to sięgnięcie po książkę, które otrzymała niszową nagrodę literacką. To również świetna okazja do poszerzenia swoich horyzontów i odkrycia nieznanych, a interesujących wydarzeń literackich.
 12. Przypadkowa książka – im więcej czytam, tym rzadziej podejmuję spontaniczne decyzje co do doboru lektur. Tym razem dajmy się ponieść i dokonajmy spontanicznego wyboru. W ramach tego kryterium zdajmy się n naszą intuicję - przeczytajmy książkę, o której usłyszeliśmy przypadkiem, albo która wpadła nam w oko w księgarni lub bibliotece. Nie zastanawiajmy się, nie sprawdzajmy oceny na Lubimy Czytać, po prostu czytajmy!

Jeśli przyjrzycie się zaproponowanym przeze mnie kryteriom, to zauważycie, że to przede wszystkim od Was zależy w jak daleką czytelniczą podróż się wybierzecie. To od Was zależy, czy sięgając po kolejne lektury zdecydujecie się na bardziej śmiałe eksperymenty, czy też pozostaniecie wierni swoim przyzwyczajeniom. Kolejność, w jakiej będziecie realizować poszczególne kryteria jest oczywiście dowolna. Nie ma również przymusu, aby zrealizować wszystkie 12 punktów z listy.

Mam nadzieję, że moja propozycja Wam się spodoba i przyłączycie do wyzwania. Koniecznie dajcie znać w komentarzu! Będzie fajnie, jeśli będziemy dla siebie nawzajem inspiracją, dlatego śmiało dzielmy się informacjami o tym, jakie książki wybieramy w ramach realizacji wyzwania. Swoje czytelnicze poczynania w ramach wyzwania oznaczajcie w mediach społecznościowych tagiem #UwagaWyzwanie2018. Działajmy!

Aby ułatwić nam realizację wyzwania przygotowałam również wersję do wydrukowania. Możemy na jednej wydrukowanej stronie zanotować co udało nam się przeczytać w ramach poszczególnych kryteriów. Ja bardzo lubię takie pomoce, bo pozwalają monitorować poziom realizacji wyzwania, a Wy? 
Wersję PDF do wydruku możecie pobrać tutaj17 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie wezmę udział :* Ciekawe punkty. Co do ostatniego... Wiele razy kupowałam książki przypadkowo, można powiedzieć wręcz w ciemno i za każdym razem mnie zachwycały jakimś cudem. Zdaję się na intuicję, nie czytam recenzji, dopiero jak sama przeczytam taką książkę ,,z przypadku'', szukam opinii innych osób na jej temat :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie jest odwrotnie, bardzo zwracam uwagę na to, po jakie książki sięgam - czytam opinie, sprawdzam ocenę na LC. Rzadko daję się ponieść kupując coś na ślepo :-)

   Usuń
 2. Ale świetna sprawa! Przy pkt 8 będę musiała się nagimnastykowac, bo fantastyki czytam najwięcej 😂😄
  Biore udział!💓

  Bookwormpl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to będzie świetna okazja do poeksperymentowania :-)

   Usuń
 3. Myślę, że bez problemu podołam wyzwaniu - fajnie je skomponowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ba, nawet będziesz mogła poczytać coś "swojego", bo nie ma tego dużo w ramach wyzwania :-)

   Usuń
 4. Druczek pobrany - zaczynamy! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiam się,co do jakiej kategorii przypasować "Mistrza i Małgorzatę. Niepopularny autor czy Unikatowe miejsce akcji? Dużo tam się pojawiało miejsc,którymi byłam bardzo zachwycona. Opis tego miejsca oraz to,co się tam działo. Nie jestem zdecydowana,pomożesz? Druczek już pobrany,oczywiście. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, nie wiem czy pomogę, ale ja bym to wzięła jako unikany bestseller ze względu na popularność tej książki :) Niepopularny autor to raczej nie, choćby dlatego że to lektura (przynajmniej za moich czasów). Ale unikatowe miejsce akcji.. jak najbardziej :)

   Usuń
  2. Dlatego tez nie wiedziałam,że to była lektura kiedyś. Przeczytałam ją,bo chciałam poznać. Dziękuję za pomoc.

   Usuń
 7. To najfajniejszy zbiór kategorii na jaki trafiłam, zdecydowanie podłączam sie do wyzwania! A właściwie podłączyłam się już jakiś czas temu, tylko zapomniałam się tym pochwalić :D

  Przeczytałam już książkę z pierwszej kategorii - mój wybór padł na powieść Yanagihary "Ludzie na drzewach".

  OdpowiedzUsuń
 8. I ja się przyłączę do wyzwania 😉

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Uwaga czytam , Blogger